FOTKY / VIDEA

Kočičí tráva (šáchor)

Člověk by řekl, že je kočka masožravec, který loví myši, a proto může překvapit pohled na kočku, která se pase na trávníku a okusuje trávu. Může to evokovat kočičí hru s něčím, do čeho bouchá tlapkou, ale omyl, kočka trávu ke svému životu potřebuje.
Kočka je velmi čistotné zvíře, kdy její hlavní čistící nástroj je její jazýček, kterým důkladně čistím svoji srst. Chlupy, které kočce zůstavují na jazyku putují do jejich střev a kočka je neumí vyloučit a ve střevech vznikají chuchvalce tzv. bezoáry. Možnosti, jak je kočka dostane ze střev ven jsou dvě. První je podávání pasty či tablet, kdy kočka vyloučí chlupy ve stolici. Druhá možnost, kterou využívají venkovní kočky je právě tráva. Při pozření trávy kočka vyvrhne chuchvalce chlupů ven, pomocí zvratků. Při této činnosti se kočka začne „dávit“, ale toho se nelekejte, je to přirozený projev vyvrhnutí.
Není tráva jako tráva. Kočka venkovní si moc vybírat nemůže, zde je i riziko postřiků atd, ale pokud máte kočku chovanou v bytě je potřeba pořídit trávu a zde už je možností více.
Existuje více druhů, ale nejoblíbenější u koček je šáchor. K sehnání je v chovatelských potřebách, hobby obchodů, vybraných květinářství nebo na výstavách. Kočka vezme většinou šáchor útokem a je z ní nadšená. Šáchor už moc nedorůstá, takže vydrží max. 2 měsíce, spíše méně. Rozmnožování šáchoru je velmi zdlouhavé, stačí odstřihnout 10 cm stonek, sestřihnout výhonky na 2-3cm a hvězdici stonkem nahoru dát do vody.
Další možností je si vypěstovat pšenici, ječmen nebo oves (tak jako o Velikonocích) stačí počkat asi 14 dní, kdy může vaše kočička začít ochutnávat. Nebojte se trávy střídat, ale myslím, že časem přijdete na to, že šáchor je nejlepší a někdy ukousnutá stébla trávy poslouží kočičce jako super hračka do které se tlapkou trefuje.

CzechDutchEnglishFrenchGermanHungarianPolishRussian